V enem dnevu od trebuščka trenerke v fitnesu do trebuščka nosečnice
| Članek je bil prebran 662 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Vsaka ženska je pri sebi že kdaj opazila, da ji določene hlače v enem delu meseca lepše stojijo, da poletna oblekica lepše pade na obline ali pa da nima pasu vedno zapetega na isti luknjici, kljub temu, da se tehtnica ustavi vedno pri isti številki. Vse to seveda pomeni biti ženska, vendar ali je to morda znak, da je treba v svojem načinu življenja kaj spremeniti?

NapihnjenostOpisani primeri so največkrat posledica napihnjenosti trebuha, ta pa je odvisen od več dejavnikov. Lahko gre za bolezenske znake (kandida, sindrom vzdraženega črevesja ali alergija na določeno živilo). V tem primeru je nujen obisk pri osebnem zdravniku, ki opravi dodatne preiskave in morda napoti na preglede ter na podlagi izvidov predpiše primerno dieto ali celo zdravila. Lahko je vzrok v prehrani – bodisi jemo hrano, ki napihne (hrana z veliko vlakninami, preveč začinjena hrana, fižol, ohrovt, zelje …) ali je preslana (v tem primeru se v telesu zadržuje več vode) , bodisi jemo prehitro in v telo na ta način vnesemo tudi nekaj zraka, ki trebuh napihne[1]. Če smo izključili vse našteto, pa nas še vedno muči napihnjen trebuh, potem to najverjetneje pomeni, da imamo porušeno ravnovesje v črevesni mikrobioti.

Kaj sploh je porušena črevesna mikrobiota in kako jo prepoznati?

Na ravnovesje mikrobiote vpliva več dejavnikov – morda gre za okužbo, lahko je posledica spremembe okolja ali prehrane (npr. na potovanju[2]), stresa (ki se ga seveda poskušamo izogniti v velikem loku) ali pa je posledica zdravljenja z antibiotiki. V primeru, ko imamo porušeno ravnoveje v mikrobioti nam ne preostane drugega, kot da posežemo po učinkoviti rešitvi, probiotikih.

Če torej tudi vas muči napihnjenost brez razloga in ste naveličane tega, da imate v enem delu dneva raven in zapeljiv trebušček, že v naslednjem trenutku pa se ta nepojasnjeno izboči, napihne in zaobli, začnite razmišljati v smeri, da bi v svojo prehrano uvedli tudi probiotike. Probiotiki (v Sloveniji so edina registrirana tovrstna zdravila Linex, Linex Forte in za otroke Linex Linbi) namreč odpravljajo napihnjen trebuh tako, da obnovijo ravnovesje mikrobiote. Črevesna mikrobiota[3] je tisti faktor v črevesju, ki pomaga razgrajevati hrano in s tem spodbuja zdravo prebavo, ki odpravlja napihnjen trebuh in druge črevesne motnje (med drugim tudi bolečine v trebuhu in zaprtost).

Biti ženska je lepo, navsezadnje se ženske, njihove obline in plodnost z razlogom časti že od začetka človeštva. Vse težave in težavice, ki pa pridejo v paketu, lahko odločna ženska narava spretno zaobide.

Viri:

[1] https://zenska.hudo.com/zdravje/zdravo-zivljenje/7-mozih-vzrokov-zakaj-imamo-napihnjen-trebuh/

[2] https://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2018/the-pre-travel-consultation/travelers-diarrhea

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3859913/

© 03. 05. 2024 - STC2011.si. Agencija W3B.